اگر شما هم جز آن دسته از کسانی هستید که چند سالی است فیفا بازی می کنید حتما متوجه مشکلات و ایرادات این بازی در چند سال اخیر شده اید..

بدون هیچ گونه تعصبی و با احترام به تمام هواداران بازی Pes و با ذکر اینکه نمی توان به طور قطع گفت که بازی Pes بهتر است یا Fifa و همه چیز به سلیقه شما ربط دارد از نظر من و شاید خیلی های دیگر بازی Fifa بهترین شبیه ساز فوتبال در دنیاست اما این دلیل نمی شود که مشکلات و ایرادات بازی فیفا به خصوص در چند سال اخیر دیده نشود.. 

بنده در این نوشته قصد دارم در مورد ایرادات بازی فیفا ۲۰ صحبت کنم 

شاید شما هم با من هم عقیده باشید که شرکت EA سازنده بسیاری از بازی های بزرگ مثل فیفا و بتلفیلد و ... در چند سال اخیر نشان داده که شرکتی است که کمتر به مخاطبانش اهمیت می دهد و بیشتر به فکر پول توی جیبش است.. حداقل در مورد فیفا در چند سال اخیر این را به وضوح میتوان دید که EA تمام توانش را روی بخش آلتیمیت تیم گذاشته همان بخشی که می تواند به وسیله آن پول خوبی به جیب بزند..

قبل از شروع نقد با تمام اطمینان میتوان گفت که قوی ترین بخش فیفا ۲۰ بخش ولتای (VOLTA) یا همان فوتبال خیابانی می باشد که تمام فیفا باز ها در مورد بی نظیر بودن این بخش هم عقیده هستند.

 

آلتیمیت تیم:
قبل از صحبت در مورد بخش آلتیمیت تیم فیفا که اتفاقا بخش بسیار سرگرم کننده و خوبی است باید این را بدون سانسور بگوییم که بازی فیفا چند سالی هست که اصطلاح Pay To win یا پول بده تا برنده شوی به شدت در آن رعایت می شود یعنی شما با دنیای تجربه و استعداد و مهارت در بازی فیفا ممکن است روبروی یک نوجوان ۱۱ یا ۱۲ ساله بازی کنید و تمام بازی حمله کنید و حتی یک گل نزنید و در عوض حریف شما با یک حمله یا دو حمله به گل دست پیدا کند..شک ندارم همه ی شما بازی هایی را به یاد دارید که بیش از ۱۸ شوت در چهارچوب داشته اید و حریفتان فقط ۲ شوت در چهارچوب داشته و با نتیجه ۲ بر صفر بازی را واگذار کرده اید و به زمین و زمان فحش داده اید و گاهی تا مرز شکستن دسته خود پیش رفته اید یا در بازی بیش از ۴ توپ شما به تیرک خورده و گل نشده و حریفتان با یک شوت پشت محوطه به گل رسیده.. 


تمام این توضیحات برای کسانی که آلتیمیت تیم بازی می کنند بیشتر از بقیه قابل درک و لمس است.


برای شخص بنده که  از فیفا ۹۴ این بازی را شروع کرده ام فیفا ۲۰۱۷ بهترین فیفایی بوده که بازی کرده ام و هنوز بی صبرانه منتظرم EA یک فیفا در حد فیفا ۱۷ عرضه کند.. از نظر من بعد از فیفا ۱۷ هر سال فیفا ضعیف تر شده است..

فیفا در بخش آلتیمیت تیم باید کمی به واقعی تر شدن بازی ها هم نگاه کند و همه چیز را به دست اعداد و ارقام و پول نسپارد.. اینکه یک بازیکن قدیمی مانند رونالدوی برزیلی قیمت و اورال بالایی داشته باشد چیز قابل قبولی است اما اینکه هر شوتی می زند گل شود یک چیز غیر قابل قبول و روی اعصاب..


سیستم دفاع کردن :
در فیفا ۲۰ دفاع کردن شاید از لحاظ دستی شدن(یعنی دیگر با گرفتن ضربدر شما در دفاع به جایی نخواهید رسید) پیشرفت داشته اما از نظر من همچنان در قضیه بازی خوانی یک فاجعه است.. یعنی شما در فیفا ۱۷ وقتی بازی خوانی میکردید و مثلا میتوانستید حدس بزنید که حریف شما میخواهد کجا پاس دهد به راحتی می توانستید با دفاع توپ ارسالی را قطع کنید اما در فیفا ۲۰ تقریبا در بیشتر موارد توپ از کنار دفاع شما رد می شود .. 

(گرچه یکی از نکات مثبت فیفا ۲۰ بهتر شدن پاس های توی عمق در حملات هستش )


شوت زدن:
در فیفا ۲۰ کمتر کسی را پیدا خواهید کرد که از پشت هیجده قدم R2یا R1 مربع (بسته به تنظیمات دسته) یا همان Finesse Shot نزند چون شوت های پر قدرت و معمولی خیلی خیلی کمتر گل می شود و بیشتر گل ها به همین سبک است که از نظر من فیفا باید در این قضیه به تعادل برسد..


دریبل کردن:.دریبل کردن به وسیله اسکیل یا سرعت در فیفا ۲۰ اگرچه نسبت به فیفا ۱۹ بهتر شده اما همچنان قابل قبول نیست و برای کسانی که تمام نقطه قوت بازیشان دریبلینگ بوده است بسیار آزار دهنده است .


دروازه بان ها:.
گلر ها و واکنش هایشان از نظر من در فیفا ۲۰ یک فاجعه به تمام معناست .. دروازه بان ها در بیشتر مواقع نقش هویج را در فیفا ۲۰ بازی می کنند و شکل واکنش هایشان شبیه یک عروسک است که توپ به آن برخورد میکند.


گل زدن با ضربه سر :. 

اگرچه در نسخه های اولیه فیفا ۲۰ یعنی قبل از آپدیت های آخر گل زدن به ضربه سر شبیه یک آرزو بود اما در آپدیت های جدید گل زدن با ضربه سر کمی بهتر شده اما هنوز هم مورد قبول نیست.


علاوه بر تمام این موارد:

همانند فیفا های قبلی فیفا ۲۰ هم کم و بیش دارای باگ بوده.. چهره بازیکن ها هنوز هم جای کار دارد ضمن اینکه صورت ها کاملا بی روح است و این مشکل چیز جدیدی نیست . همچنین در فیفا ۲۰ بنده بی نهایت اشتباه داوری دیده ام که مشخص نیست مخصوصا این اشتباهات در عملکرد داور ها قرار داده شده یا این هم جز آن دسته از چیز هایی که الکترونیک آرتز متوجه آن نشده است..


سخن آخر:

درست است که این مقاله نگاهی تند و همراه با اندکی خشم نسبت به این بازی پر طرفدار داشته اما فکر می کنم بیشتر فیفا باز ها با اکثریت این نقد ها موافق باشند ..گرچه همچنان همه ی ما فیفا بازی می کنیم و از خیلی از لحظه های آن هم لذت میبریم اما EA باید بیشتر به فکر بهتر شدن کیفیت بازی و کمتر به فکر پول به جیب زدن باشد.. 


لطفا نظرتان را با ما در میان بگذارید ..


نوشته حامد حکیم زاده مدیر وب سایت کنسول برتر